Κύπελλο ΕΠΣΘ: Προκρίθηκαν Δήμητρα, Αίας, Πρωτεσίλαος και Μυρμηδόνες | Λαός Του Αλμυρού
Παρακαλούμε κοινοποιήστε το λινκ.
full screen background image

Κύπελλο ΕΠΣΘ: Προκρίθηκαν Δήμητρα, Αίας, Πρωτεσίλαος και Μυρμηδόνες





Με το Κύπελλο Ερασιτεχνών της ΕΠΣΘ άρχισε η φετινή επίσημη αγωνιστική δράση στη Μαγνησία, το τρέχον Σαββατοκύριακο 21 και 22 Σεπτεμβρίου και όλες οι ομάδες ης περιοχής μας που αγωνίστηκαν προκρίθηκαν στην επόμενη φάση, παρά το γεγονός ότι αγωνίστηκαν εκτός έδρας.

Στο πιο σημαντικό ματς της ημέρας η Δήμητρα Ευξεινούπολης κέρδισε στο Βασδέκειο τον Σαρακηνό με κοντινή βολίδα του Θ. Παπαδόπουλου στο 70΄, οι Μυρμιδόνες κέρδισαν με σκόρερ τον Π. Βούλγαρη και δυο τέρματα του Τσόγκα, ενώ ο Πρωτεσίλαος κέρδισε τη Μακρινίτσα με γκολ του Μ. Λάμπου στο 75’ με πέναλτι που κέρδισε ο Παπαϊωάννου.

Ο Αίας έχανε από την αρχή στο Ριζόμυλο με 1-0, αλλά γρήγορα (στο 11ο λεπτό) ισοφάρισε με τον Μακανίκα και κατόπιν προηγήθηκε δυο φορές, στο 64′ και στο 78′, με τον Αραπίτσα.

Να θυμίσουμε ότι στο Κύπελλο φέτος δήλωσαν συμμετοχή 29 συνολικά ομάδες. Πρόκειται για τις τρεις της Γ’ Εθνικής (Γ.Σ. Αλμυρού, Θησέας, Διαγόρας), τις 14 της Α’ κατηγορίας και τις 12 της Β’.

Όπως κάθε χρόνο οι αγώνες είναι «νοκ άουτ», ενώ στην περίπτωση αναμέτρησης μεταξύ ομάδων διαφορετικής κατηγορίας πλεονέκτημα έδρας θα έχει αυτή που βρίσκεται χαμηλότερα ακόμη και αν κληρώθηκε δεύτερη.

Ο πρώτος γύρος εξαίρεσε τις ομάδες της Γ’ Εθνικής. Οι υπόλοιπες 26 ομάδες σχημάτισαν 13 ζευγάρια και έτσι στον β’ γύρο μένουν 16 ομάδες που θα σχηματίσουν οκτώ νέα ζευγάρια, με τα παιχνίδια τους να ορίζονται στις 23 Οκτωβρίου.

Η προημιτελική φάση θα διεξαχθεί στις 4/12/2019, η ημιτελική στις 8/1/2020, ενώ δεν έχει οριστεί ακόμη ημερομηνία για τον τελικό.

Τα αποτελέσματα της α΄ φάσης (η φωτο της Βάσως Γερογιάκομου από το αγώνα Μακρινίτσας – Πρωτεσίλαου) είναι τα εξής:

Α.Ε 2002 – Δάφνη 2-3

Πανιώνιος – Μυρμιδόνες 2-3

Αγχίαλος – Αθλ. Κολ. Νίκης 1-0

Ένωση Λεχωνίων Νηλέα – Ιάσων Α.Μ. 3-1

Σκόπελος – Σκιάθος 1-0

Πηλέας – Ακρόπολη 1-10

Αγία Άννα – Αγία Παρασκευή 2-1

Άνθιμος Γαζής – Πύρασος 3-0

Μαγνησιακός – Ρήγας Φεραίος 1-6

Σαρακηνός – Δήμητρα 0-1

Αστέρας Ριζομύλου – Αίας Σούρπης 1-3

Ελευθεριακός – Τοξότης 1-4

Μακρινίτσα – Πρωτεσίλαος 0-1.








Αφήστε μια απάντηση