Δυσκολεύτηκαν οι Τιτάνες (ρεπορτάζ-φωτογραφίες)

Με εξαιρετική πρώτη περίοδο, οι Τιτάνες σημείωσαν ακόμη μία νίκη στο πρωτάθλημα της Β’ Κατηγορίας ΕΣΚΑΘ. Σήμερα Κυριακή 2/2, επιβλήθησαν με σκορ 72-65 του Άδμητου Βελεστίνου.

Η αλμυριώτικη ομάδα έχασε τα τρία τελευταία δεκάλεπτα συναντώντας αρκετές δυσκολίες από ανταγωνιστικό αντίπαλο. Ωστόσο στο ξεκίνημα του ματς είχε εξαιρετική απόδοση κι έφθασε τη διαφορά στους 19 πόντους.

Ο Κοσμίδης σημείωσε τους πρώτους έξι πόντους των Τιτάνων: δίποντο από δικό του κλέψιμο στην άμυνα, δίποντο από επιθετικό ριμπάουντ και βολές. Στον αιφνιδιασμό ο Βουλτσίδης το 8-3, ακολούθησε τρίποντο του Βαλαμουτόπουλου και καλάθι του Τσαουσάι, σε ασίστ του Μαυροδημητράκη. Η διαφορά έπιασε διψήφια τιμή, 13-3 στο 4:11.

Το 15-5 έγινε 26-5 με συνεχόμενους πόντους από τους Μπιρμπίλη, Τσαουσάι, Γιάγκο, Καραγεωργόπουλο και το σκορ της πρώτης περιόδου ήταν 26-7. Θα μπορούσε να έχει μεγαλύτερη έκταση εάν οι «ερυθρόλευκοι» δεν έχαναν τρία εύκολα λέι απ. Να σημειωθεί πως στην άμυνα έκαναν πέντε κλεψίματα στα πρώτα δέκα λεπτά κι έβγαλαν πολλούς αιφνιδιασμούς απόρροια του εύκολου αμυντικού ριμπάουντ …αλλά και του γεγονότος ότι οι Τιτάνες διαθέτουν γυμνασμένους νεαρούς παίκτες που τρέχουν πολύ.

Η β’ περίοδος ξεκίνησε με άμυνα ζώνης για τον Άδμητο που απέδωσε αφού στα πρώτα 2:32, οι φιλοξενούμενοι έτρεξαν σερί  1-10, που το έσπασε ο Κοσμίδης με τρίποντη βόμβα. Αφού έγινε το 29-20, ο Κοσμίδης ευστόχησε σε νέο σουτ έξω από τα 6,75. Στο 13ο λεπτό τραυματίστηκε στο πόδι ο Γκιόκας ο οποίος αμέσως μετέβη στο Κέντρο Υγείας Αλμυρού για εξετάσεις (κι από εκεί όπως ενημερωθήκαμε, στο Νοσοκομείο Βόλου για ακτινογραφίες) και το ματς συνεχίστηκε ύστερα από μικρή διακοπή. Ο Μαυροδημητράκης με ωραίο τζαμπ σουτ ανέβασε το σερί σε 7-0 και τη διαφορά στους 16 (36-20) στα μισά του δεκαλέπτου, οι Τιτάνες πήραν σκορ από τη γραμμή των ελευθέρων βολών (2/4 ο Βουλτσίδης, 2/2 ο Τσαουσάι) και με δίποντο στον αιφνιδιασμό ο Δροσίνης έκανε το 44-28. Το ημίχρονο έκλεισε στο +15 για το σύνολο του Θανάση Φλεβάρη (45-30).

Όταν οι Τιτάνες έπαιξαν σε οργανωμένη άμυνα ζώνης, αντιμετώπισαν κάποιες δυσκολίες

(στο τρίτο δεκάλεπτο σούταραν 1/9 τρίποντα). Η διαφορά έπεσε στους δέκα (49-39 στο 23’), και με βολές του Καρδουλάκη, σε μονοψήφια τιμή ύστερα από 24 λεπτά (54-45). Το χαρακτηριστικό της περιόδου ήταν ότι σκόραραν μόνο οι Κοσμίδης και Βουλτσίδης, τέσσερις και επτά πόντους αντιστοίχως.

Με συνεχή τρίποντα, το σκορ διαμορφώθηκε 59-53 στο 32:56 και το ματς πήρε …άγρια ομορφιά αφού ο Άδμητος παρουσιάστηκε πολύ ανταγωνιστικός. Μάλιστα μείωσε μέχρι τους τέσσερις πριν σκοράρουν οι Κοσμίδης με δίποντο και Γιάγκος με βολή. Όταν ο αγώνας μπήκε στο τελευταίο πεντάλεπτο, ο Μπιρμπίλης με λέι απ από δικό του κλέψιμο σημείωσε το 64-57, λίγο πιο μετά ο Τσαουσάι έκανε δύο τάπες στην ίδια φάση, ο Μπιρμπίλης εύκολα το 66-59 και ο Τσαουσάι το επόμενο καλάθι στον αιφνιδιασμό. Στο 38’ το σκορ έγινε 70-61 και για αυτό ήταν καθοριστικό ένα δίποντο του Κοσμίδη ύστερα από επιθετικό, ενώ ο ίδιος παίκτης προσέφερε ακόμη μία ωραία φάση με κόψιμο στην άμυνα. Τελικά οι Τιτάνες κέρδισαν 72-65, όχι τόσο εύκολα όσο περίμεναν… Να σημειωθεί ότι η φιλοξενούμενη ομάδα λόγω απουσιών, παρατάχθηκε με μόλις επτά παίκτες στο κλειστό του Αλμυρού, ενώ ντεμπούτο στη Β’ Κατηγορία Ανδρών έκανε ο Κολοκυθάς από το παιδικό τμήμα, ένας ακόμη πιτσιρικάς που αναδεικνύουν οι Τιτάνες.

Δεκάλεπτα: 26-7, 45-30, 56-45, 72-65
Τιτάνες (Φλεβάρης): Κολοκυθάς (ριμπ.1-0), Μαυροδημητράκης 2 (1/3δ., ριμπ.2-0), Κοσμίδης 26 (2/2β., 9/12δ., 2/7 τρ., ριμπ.5-4), Κακλιάς (0/2τρ., ριμπ.1-1), Μπιρμπίλης 9 (3/4δ., 1/5τρ., ριμπ.1-1), Βουλτσίδης 13 (4/6β., 3/6δ., 1/6τρ., ριμπ.4-0), Χρυσόπουλος (0/2δ., ριμπ.3-1), Δροσίνης 2 (1/3δ., ριμπ.0-2), Καραγεωργόπουλος 5 (1/4δ., 1/4τρ., ριμπ.4-2), Γιάγκος 4 (2/4β., 1/3δ., 0/2τρ., ριμπ.2-0), Βαλαμουτόπουλος 3 (0/1δ., 1/2τρ.), Τσαουσάι 9 (5/6β., 2/2δ., ριμπ.3-0).

Άδμητος (Καράσος): Αναγνωστόπουλος 5 (1), Χρόνης 4, Καρδουλάκης 17 (1), Γκιόκας, Καλύβας 15, Ντόντος 19 (3), Καρατσόλης 5.