Νικηφόρα πρεμιέρα για τους Τιτάνες στην Α2 με 31 πόντους του Κοσμίδη! (ρεπορτάζ-φωτογραφίες)

Πρεμιέρα νέας σεζόν, πρεμιέρα σε νέα κατηγορία για τους Τιτάνες! Στο πρώτο παιχνίδι της περιόδου 2020-21 στην Α2 ΕΣΚΑΘ, σήμερα το απόγευμα Σάββατο 10/10, η ομάδα του Θανάση Φλεβάρη κέρδισε πολύ δύσκολα 71-65 τον Σπάρτακο Λάρισας ενώ ήταν πίσω στο σκορ στη μεγαλύτερη διάρκεια. Καθοριστικός ο Κοσμίδης που πέτυχε 31 πόντους, τους 16 στην τελευταία περίοδο!!!

Στο πρώτο δεκάλεπτο, πολλά άστοχα κοντινά σουτ από τους παίκτες των Τιτάνων και λανθασμένες, βιαστικές επιλογές (4/16 δίποντα). Το σκορ ήταν 4-2 στο 5ο λεπτό, μετά ο Κοσμίδης με δύο δικά του καλάθια έκανε το 10-7, αλλά ο Σπάρτακος έκλεισε την περίοδο με πίεση, άμυνα ζώνης και σερί 0-9. Στο διάστημα αυτό, οι γηπεδούχοι είχαν υποπέσει σε 8 φάουλ (επτά πόντοι των Λαρισαίων σημειώθηκαν με βολές), ενώ ο κόουτς Φλεβάρης είχε ήδη χρησιμοποιήσει δέκα αθλητές, προσπαθώντας να βρει το κατάλληλο σχήμα για την ομάδα του.

Η διαφορά ανέβηκε στους οκτώ (10-18), όμως σιγά σιγά οι «ερυθρόλευκοι» τη ροκάνισαν με πόντους από τους Λωρίτη, Χατζή. Ο τελευταίος έγραψε το 19-20 με λέι απ ύστερα από πάσα ολόκληρου γηπέδου του πρώτου σε μια ιδιαίτερη φάση στο 15:38. Ο Σπάρτακος βρήκε λύσεις και διατήρησε το προβάδισμα (19-25), με τον Τσαουσάι να μειώνει με γκολ-φάουλ στους τρεις κι αργότερα ο Λωρίτης με δυναμικό μπάσιμο σε δύο (24-26). Το ημίχρονο έληξε 24-31, με τον Σπάρτακο να σκοράρει με βολές και να παίζει ζώνη το τελευταίο δίλεπτο.

Οι φιλοξενούμενοι έμειναν 4:15 χωρίς πόντο στην αρχή της γ’ περιόδου, όμως οι Τιτάνες δεν το εκμεταλλεύτηκαν διότι σκόραραν μόνο δύο καλάθια με τον Κοσμίδη (28-31). Η διαφορά ανέβηκε στους οκτώ (30-38 και 32-40) κι ακολούθησε διάστημα πίεσης από πλευράς  Τιτάνων που βρήκαν σκορ με τους Τσαουσάι, Βουλτσίδη και Κακλιά. Η αντεπίθεση με το μικρό σερί σταμάτησε με σουτ έξω από τα 6,75 του Φλώρου (37-43) και εν συνεχεία με νέο τρίποντο ο Λάιος έδωσε αέρα 9 πόντων στον Σπάρτακο (37-46). Ο Μπιρμπίλης με ωραία ασίστ και ο Κοσμίδης με γκολ-φάουλ για το 43-46, ωστόσο στο τελευταίο μισό λεπτό οι γηπεδούχοι δέχθηκαν τέσσερις πόντους (!) και έτσι, όταν έγινε η ανάπαυλα στο 30ό λεπτό το σκορ ήταν 43-50.

Κοσμίδης και Κακλιάς με έξι και τρεις πόντους αντιστοίχως έδωσαν σκορ στους Τιτάνες, 52-54 στο 33:50 και μετά ο Κοσμίδης που πήρε πάνω του σχεδόν όλες τις επιθέσεις για αρκετά λεπτά, έκανε το 55-54 με βολές που κέρδισε σε προσπάθεια για τρίποντο. Ήταν το πρώτο προσπέρασμα μετά το 10-7 για την αλμυριώτικη ομάδα και ο Κακλιάς με λέι απ, ύστερα από κλέψιμο στην άμυνα, διαμόρφωσε το 57-54. Το σερί για τους παίκτες του Φλεβάρη που έπαιξαν πολύ πιεστική άμυνα με πίεση σε όλο το παρκέ ήταν 12-2 όταν ζητήθηκε τάιμ άουτ από τον κόουτς του Σπαρτάκου και μεγάλωσε με νέο καλάθι και βολές του Κοσμίδη (12π. στα πρώτα 5’ του δ’ δεκαλέπτου) και μία βολή του Χατζή (62-54 στο 35ο λεπτό). Πάνω που οι γηπεδούχοι ενθουσιάστηκαν κι ενθουσίασαν τον κόσμο τους, ο Λάιος με πέντε δικούς του πόντους, επανέφερε το σκορ σε κοντινούς αριθμούς… 62-59 στο 36:06. Ο ίδιος παίκτης με νέο τρίποντο ισοφάρισε στους 62 καθώς μπήκαμε στο τελευταίο τρίλεπτο του αγώνα.

Με άμυνα ζώνης από τους Λαρισαίους και επιμέρους σκορ 0-10 έγινε το 62-64 πριν σκοράρει ο Τσαουσάι σε νεκρό χρόνο από δικό του επιθετικό ριμπάουντ. Ο Κοσμίδης το 66-64 στο 38:44, ακολούθησε άστοχο τρίποντο του Φλώρου, αμυντικό ριμπάουντ του Κοσμίδη και δικό του άστοχο σουτ στην επίθεση. Ενώ απέμεναν 29,7 δευτερόλεπτα, ο Λάιος έκανε βεβιασμένο άστοχο τρίποντο υπό πίεση,  ο Κοσμίδης το 68-64 με 2/2 βολές στα 18’’ και το τελικό σκορ διαμορφώθηκε με βολές από τους Κωτούλα (2/2 για το 70-65) και μία του Κακλιά για τη δύσκολη επικράτηση των Τιτάνων, την πρώτη στην Α2 Κατηγορία!!!

Να σημειώσουμε ότι οι Τιτάνες τελείωσαν το ματς χωρίς να πετύχουν τρίποντο!

Δεκάλεπτα: 10-16, 24-31, 43-50, 71-65

Τιτάνες (Φλεβάρης): Κολοκυθάς, Κοσμίδης 31 (11/13β., 10/20δ., 0/7τρ., ριμπ.7-3), Κακλιάς 12 (4/7β., 4/7δ., ριμπ.2-1), Μπιρμπίλης 2 (0/1β., 1/2δ., 0/2τρ., ριμπ.3-1), Βουλτσίδης 4 (2/2δ., 0/1τρ., ριμπ.1-1), Χρυσόπουλος (0/1δ.), Κωτούλας 4 (4/4β., 0/3δ., 0/1τρ.), Χατζής 6 (2/4β., 2/7δ., 0/2τρ., ριμπ.5-2), Λωρίτης 4 (2/8δ., ριμπ.4-1), Βαλαμουτόπουλος, Τσαουσάι 7 (3/5β., 2/11δ., 0/1τρ., ριμπ.12-8), Μαυροδημητράκης.

Σπάρτακος Λάρισας (Βαρδακούλης): Σαμουλαδάς 5, Κοκκινίδης 3, Φλώρος 5 (1), Δασκαλόπουλος 11, Καλέτσιος 9 (1), Λάιος 15 (3), Ρούντος, Μπρακάι, Τζιόλας 2, Πανταζής, Πανάγος 15 (2).