Έμπλεξε… ο ΓΣΑ μετά τη σημερινή ήττα στην Αταλάντη

Έμπλεξε ο ΓΣΑ μετά τη σημερινή του ήττα στην Αταλάντη. Σε αγώνα που οι «κυανόλευκοι» δεν έπιασαν καλή απόδοση, βρέθηκαν να χάνουν 2-0 στο ημίχρονο και όσες φορές οι παίκτες τους ήταν σε θέση για γκολ, είδαν τον αντίπαλο τερματοφύλακα να κρατάει το μηδέν με μερικές εντυπωσιακές επεμβάσεις…

Οι πρώτες καλές φάσεις της αναμέτρησης ήταν για το σύνολο του Θάνου Θεοδώρου. Ψαλιδάκι του Κοντοβά μπροστά στο τέρμα απέκρουσε ο Ανδρούτσος και λίγο πιο μετά, ο έμπειρος επιθετικός έφυγε στην πλάτη των αμυντικών, πλάσαρε όμως άουτ.

Στο 18’ έγινε το 1-0 για την ομάδα της Λοκρίδας: ο Τσακανίκας σέντραρε και ο Κ. Μαλισσόβας με κεφαλιά στο δεύτερο δοκάρι άνοιξε το σκορ. Ο ΓΣΑ προσπάθησε να αντιδράσει κι είχε δύο πολύ καλές στιγμές. Η μία σε φάουλ του Κοντοβά που εξουδετέρωσε ο Ανδρούτσος στο 32′ και η άλλη με σουτ του Μυργιώτη, από το ύψος του πέναλτι, χωρίς μαρκάρισμα που έβγαλε σε κόρνερ θεαματικά ο πορτιέρε της Αταλάντης. Κι ενώ δεν έγινε το 1-1, οι γηπεδούχοι ευτύχησαν στο φινάλε του α’ μέρους να πάρουν προβάδισμα δύο τερμάτων. Πρώτα «προειδοποίησαν» με σουτ του Κ. Μαλισσόβα που χτύπησε στο οριζόντιο δοκάρι (43’) και έπειτα σκόραραν όταν πλασέ του Μαλέρδου απέκρουσε ο Χαλάτσης, αλλά στο ριμπάουντ ο ίδιος παίκτης με δυνατό σουτ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα (45’+2’).

Ανακάτεψε την τράπουλα ο κόουτς του Αλμυρού με δύο αλλαγές στο ξεκίνημα του β’ ημιχρόνου κι άλλες δύο στο 60ό λεπτό, αλλά οι φιλοξενούμενοι δεν ήταν ουσιαστικοί στην τελική προσπάθεια παρά το γεγονός ότι πίεσαν και ανέκτησαν την πρωτοβουλία των κινήσεων. Στο 57’ εκτέλεση φάουλ του Κοντοβά έβγαλε με τα ακροδάχτυλα στη γωνία ο Ανδρούτσος σε ακόμη μία εξαιρετική του επέμβαση, στο 72’ ήταν η σειρά του Χαλάτση να πει “όχι» σε προσπάθεια του Τζιβελέκη και στο 77’ νέα μεγάλη χαμένη ευκαιρία για τον ΓΣΑ όταν σουτ του Μυργιώτη από το ύψος του πέναλτι, εξουδετέρωσε ξανά ο γκολκίπερ της Αταλάντης. Λίγο πριν τη λήξη, ο Χαϊκάλης βρέθηκε σε πλεονεκτική θέση, όμως το τελείωμά του ήταν κακό.

Αταλάντη: Ανδρούτσος, Τσακανίκας, Αλ. Μαλισσόβας, Πάππος, Μακρόπουλος, Λυτάκης, Μαλέρδος (62’ Τζιβελέκης), Κ. Μαλισσόβας (75’ Γκριτζάπης), Σούλκα, Δουβάρας (84’ Καρακούσης), Χαϊκάλης.
ΓΣΑ: Χαλάτσης, Παπαεμμανουηλίδης, Κόκκας, Πλαβός, Λάμπος (46’ Πρ. Κουτσούκης), Θεοδωρόπουλος (46’ Αγγελής), Μυργιώτης (82’ Μακανίκας), Καραλούλης (60’ Νταρακλίτσης), Κατσαβριάς, Κοντοβάς (60’ Κασιούρας), Αραπίτσας.