Καταδικαστική ισοπαλία για τον ΓΣΑ στην Αγριά – Προηγήθηκε, έχασε πέναλτι και ισοφαρίστηκε στο τελευταίο δεκάλεπτο

Το 1-1 του ΓΣΑ στην Αγριά κόντρα στον Θησέα φέρνει τον υποβιβασμό και το φινάλε της τετραετούς παρουσίας του ιστορικού συλλόγου στη Γ’ Εθνική, ύστερα από μια μεγάλη μάχη που οι παίκτες του Θάνου Θεοδώρου κρατούσαν τη νίκη μέχρι το 81ο λεπτό κι ενώ έχασαν πέναλτι στο πρώτο ημίχρονο για να «καθαρίσουν» το διπλό παραμονής!

Ο ΓΣΑ ήθελε μόνο νίκη κι ευτύχησε να προηγηθεί μόλις στο 2ο λεπτό με γκολ του Φώτη Πλαβού. Ήλεγχε το παιχνίδι και στο 36’ έχασε τη μεγάλη ευκαιρία για το 0-2 όταν ο Κοντοβάς νικήθηκε από τον Κουτσιρίμπα σε εκτέλεση πέναλτι. Και λίγα λεπτά πριν τη λήξη, οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν, αποτέλεσμα που καταδίκασε τον ΓΣΑ…

Στη βασική ενδεκάδα, ο Θάνος Θεοδώρου παρέταξε τερματοφύλακα τον Χαλάτση, στην άμυνα από δεξιά προς αριστερά τους Δημουλά, Μιχόπουλο, Πλαβό, Πρ, Κουτσούκη, αμυντικά χαφ οι Λάμπος, Θεοδωρόπουλος, μπροστά τους οι Κοντοβάς, Βαγενάς, Αλαμάνης και σε ρόλο σέντερ φορ ο Αραπίτσας.

Η αναμέτρηση ξεκίνησε με τον καλύτερο τρόπο για τους «κυανόλευκους». Ο Κουτσούκης εκτέλεσε κόρνερ και ο Πλαβός σκόραρε με κεφαλιά, όπως είχε κάνει δηλαδή και στο προηγούμενο παιχνίδι πριν δεκαπέντε ημέρες. Σουτ του Κουτσούκη στο 12′ δεν βρήκε στόχο, πρώτη απειλή από πλευράς Θησέα μία τελική προσπάθεια του Κοτζαθανάση που ανέκοψε ο Μιχόπουλος με τάκλιν λίγο πριν τη γραμμή του τέρματος. Το ματς κυλούσε όπως θα το ήθελε η αλμυριώτικη ομάδα και φθάσαμε στο 36ο λεπτό που έγινε η φάση που έκρινε ίσως την παραμονή… Ο Αραπίτσας κέρδισε πέναλτι και την εσχάτη των ποινών ανέλαβε ο αρχηγός Κοντοβάς. Σούταρε δυνατά στο κέντρο, ο Κουτσιρίμπας δεν βιάστηκε να πέσει σε κάποια γωνία κι απέκρουε κρατώντας το 0-1. Λίγο πριν βγει το ημίχρονο, ο Τσιανάκας είχε πλασέ από πλάγια θέση που χτύπησε στο δοκάρι και έφυγε άουτ.

Η επανάληψη κύλησε χωρίς φάσεις. Η σκοπιμότητα μεγάλη, το άγχος και η πίεση στους 22 ποδοσφαιριστές επίσης… Έτσι, ο αγώνας έφθασε στο 81’ όταν έγινε το 1-1. Ο Οικονόμου πήρε κεφαλιά προ του εξερχόμενου Χαλάτση και ο Βλάχος σε κενή εστία γύρισε το κορμί του υπό πίεση κι έστειλε την μπάλα στα δίχτυα. Ο ΓΣΑ τα έδωσε όλα στο φινάλε για το χρυσό γκολ παραμονής που όμως δεν κατάφερε να το πετύχει… Στις καθυστερήσεις, φάουλ του Μυργιώτη μπλόκαρε με διπλή προσπάθεια ο Κεφαλάς ο οποίος στο 64ο λεπτό αντικατέστησε τον τραυματία Κουτσιρίμπα.

Θησέας: Κουτσιρίμπας (65’ λ.τρ. Κεφαλάς), Ιακωβίδης, Βαν Ντε Γουίχε (30’ Τσιανάκας), Γκάγκας, Ρακής, Χατζησταμάτης, Κοτζαθανάσης, Οικονόμου, Δεληγιαννίδης (65’ Δουλάς), Λίτσος, Βλάχος.
ΓΣΑ: Χαλάτσης, Μιχόπουλος, Δημουλάς (80’ Κατσαβριάς), Πλαβός, Λάμπος, Θεοδωρόπουλος, Αραπίτσας, Πρ. Κουτσούκης (80’ Κουκουτής), Κοντοβάς (60’ Παπαεμμανουηλίδης), Βαγενάς (60’ Μυργιώτης), Αλαμάνης.